/ بنایی

بنایی


بنایی یکی از آن کارهایی است که ظاهرا ساده به نظر می‌آید؛ اما خودش از چند کار بزرگ و کوچک تشکیل شده که هرکدام به انرژی و مهارت زیادی نیاز دارند. به عنوان مثال یک بنا باید بتواند علاوه بر ساختن یک سازه‌ی جدید، از عهده‌ی تخریب ساختمان هم بربیاید. به علاوه گاهی هم لازم است تا برای بازسازی ساختمان از مهارت‌های بنایی استفاده شود. هریک از این موارد، کارهایی هستند که خود به چند زیربخش تقسیم می‌شوند و یک بنّا باید بتواند تک‌تک آنها را انجام دهد. کارهایی از قبیل بتن ریزی و ریختن پی ساختمان، گچ کاری سقف و گچ بری سقف و ... هم توسط همین بنّاها انجام می‌شود؛ اما معمولا جنبه‌ی دیوارچینی و سیمان‌کاری کار آنها بیشتر از سایر بخش‌ها پررنگ می‌شود و با شنیدن کلمه «بنایی» معمولا تصویر بالا آمدن یک دیوار در ذهن ما نقش می‌بندد.

دیوارچینی و دیوارکشی

همان‌طور که گفتیم، دیوارچینی یکی از اصلی‌ترین کارهای یک بنّا است؛ بنابراین باید بتواند انواع دیوارهای کوتاه و بلند را بسازد و در ساخت این دیوارها از مصالح مختلف استفاده کند. در مورد اجرای دیوار و دیوارکشی لازم است تا ابتدا پی مناسبی برای ساختمان ریخته شود تا دیوارها روی یک فونداسیون محکم بنا شوند. گاهی اوقات کار پی‌ریزی را هم به کارهایی بنایی اضافه می‌کنند. دیوارکشی با استفاده از سنگ بلوک و آجر رایج‌ترین نوع ساخت دیوار است. منظور از سنگ بلوک همان چیزی است که گاهی با نام بلوک سیمانی هم از آن یاد می‌شود. ساختن دیوار با استفاده از انواع آجر هم روش دیگری است که توسط بنّاها به کار گرفته می‌شود. آجرها دارای انواع مختلفی هستند که آجر سنتی، آجر سفال و آجر لفتون از معروف‌ترین نمونه‌های آن هستند. آجر سنتی را معمولا با نام آجر فشاری هم می‌شناسند که منظور از آن، همان آجرهای توپُر است. آجر سفالی که نوع جدیدتری است، شیارهای و دریچه‌هایی درون خود دارد و ساختمان سبک‌تری را شکل می‌دهد. دیواری که اینجا به آن اشاره می‌کنیم، نباید حتما یک دیوار ساختمانی باشد و می‌تواند بخشی از یک دیوارکشی برای مشخص کردن محدوده‌ی زمین را هم شامل شود؛ مثلا دیوار باغ و ویلا یا دیوار حیاط خانه در این دسته جای می‌‎گیرند.

نماکاری و اجرای نما

کار بنایی علاوه بر دیوارچینی، شامل کارهای دیگری هم می‌شود. به عنوان مثال برای ساخت راه پله، تعمیر کف و سقف ساختمان، شکل‌دهی به نما و گاهی هم برای کاشی کاری و نصب سرامیک به بنایی نیاز است. دو مورد آخر جزو حوزه‌هایی هستند که تنها گاهی توسط بنّاها انجام می‌شوند و معمولا متخصصان مجزایی دارند؛ اما اجرای انواع آجرنما و آجر نسوز معمولا زیرمجموعه‌ی بنایی قرار می‌گیرد و توسط بنّا انجام می‌شود. اجرای نمای آجری از آن کارهایی است که زیبایی خاصی به ساختمان می‌دهد و آن را چشمگیر می‌کند. در قدیم از آجرهایی معروف به آجر سه سانتی استفاده می‌شد. اما حالا از انواع جدیدتری مثل کراف استون استفاده می‌شود که هم نقش و نگار بهتری دارند و هم اینکه در برابر حریق کاملا مقاوم هستند.

تعمیرات و بازسازی منزل

گاهی اوقات پیش می‌آید که به دلیل نفوذ رطوبت، بخشی از دیوارهای ساختمان فرسوده می‌شود و باید با استفاده از مهارت یک بنّا، قسمت آسیب‌دیده را ترمیم کرد. رطوبت‌زدگی در نواحی شمالی و جنوبی کشور یک اتفاق رایج است و گاهی پیش می‌آید که به دلیل ترکیدگی لوله‌ها، دیوار به مرور پوسیده می‌شود و استقامت خود را از دست می‌دهد. در چنین شرایطی هم باید دست به دامن بنایی شد.
برخی از صاحب‌خانه‌ها هم پس از مدتی زندگی کردن در یک خانه تصمیم می‌گیرند تا تغییراتی را در آن به وجود بیاورند. تیغه کشی و ایجاد دیوارهای جدید از جمله کارهایی است که خیلی هم رایج است و افراد زیادی نسبت به انجام دادن آن اقدام می‌کنند. با استفاده از بنایی می‌توانید تیغه‌هایی را درون اتاق‌های بزرگ بکشید و آنها را به دو اتاق کوچک‌تر تقسیم کنید. در کنار این کارها، اجرای سازه‌های لوکس هم معمولا در دستور کار بنایی قرار می‌گیرد. به عنوان مثال در نظر بگیرید که برای ساختن یک استخر، سونا یا جکوزی در منزل چکار باید کرد؟ بدیهی است که در چنین مواقعی هم باید یک بنّا را خبر کنید.

ابزارهای بنایی

یکی از لازمه‌های کار بنایی آشنایی با ابزار و لوازم ضروری است. یک بنّا به صورت دایم با سیمان، سیمان سفید، آهک و گچ سروکار دارد و باید نکات خاص کار کردن با تک‌تک آنها را بداند. علاوه بر این‌ها که جزو متریال مصرفی بنایی به شمار می‌روند، ابزارهایی هم در حین بنایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. یک بنّا در حین کار به استانبولی بنایی، ملاقه، سطل فلزی، کمچه، ماله، ریسمان، شاقول و تراز نیاز دارد و اگر یکی از این ابزارها غایب باشند، کار با مشکل مواجه خواهد شد. البته ممکن است به فراخور کار بنایی به ابزارهای دیگری از قبیل بیل و کلنگ و فرغون هم نیاز باشد که در آن صورت باید نسبت به تهیه‌ی این ابزارهای اضافه اقدام کرد.

  • روز مزد: توافقی
  • کارهای خرد: توافقی

سفارش بنایی


شما سفارش بنایی را انتخاب کرده‌اید. لطفاً اطلاعات زیر را با دقت تکمیل کنید. این اطلاعات کمک می‌کند که متخصصان ما برآورد دقیق‌تری از پروژه و هزینه‌های آن داشته باشند.

مرحله اول : انتخاب خدمت مورد نیاز (ضروری)

مرحله دوم : انتخاب محل مورد نظر (ضروری)

مرحله سوم : تعیین متراژ محل مورد نظر (ضروری)